Úvodní stranaMagazínObývací pokojeJak zařídit obývací pokoj?

Jak zařídit obývací pokoj?

Jak zařídit obývací pokoj?
13.04.2015
Obývací pokoj je považován za tzv. sál dění, však jeho název se neodvodil jen tak bez důvodu od slova „obývat“. Ložnice slouží pro spánek, kuchyně pro vaření, jídelna pro servírování snídaní, obědů a večeří, ale v obývacím pokoji trávíte chvíli zábavy, oslav, klidného večera u televize, volné chvilku u četby, vyšívání, sledování fotbalových utkání a oblíbených seriálů, schůzky s přáteli a dalších. Obývací pokoj jednoduše obýváte.

Je tedy poměrně dost důležité, aby Vás obývací pokoj reprezentoval a zároveň byl prakticky zařízen tak, aby v něm nic nechybělo. A co všechno by obývací pokoj měl obsahovat?

Rychlé řešení pro vybavení dětského pokoje

·         Sedací soupravy

·         Křesla

·         Obývací stěny

·         Konferenční stolky

·         Televizní stolky

Začínáme se zařizováním

Než se pustíte do výběru nábytku, jeho stylu a umístění, čeká Vás první a nejdůležitější rozhodnutí. Je to stejný postup jako při vybavení kuchyně, ložnice nebo dětského pokoje. V prvé řadě si musíte ujasnit, do jakých barev bude obývací pokoj zařízen? Takže vyberete barvy a jejich možné kombinace, poté vymalujete celou místnost, případně doplníte o nějaké tapety a samolepky na zeď. Teprve poté vyberte barevný profil nábytku, tak aby ladil s barvou a vzorem podlahy (lino, koberec, atp.) a stěn. A pak už vybírat a nakupovat.

Co nesmí chybět v obývacím pokoji?

Bez jakýchkoliv dohadů, stoprocentně něco na sezení. Ať již pro usazení návštěvy a hostů nebo pro Vás samotné, pro Vaše pohodlné posazení večer u televize, při četbě knížky, atp. Na výběr máte nepřeberné množství. Dnes většina domácností pořizuje nebo si již pořídila tzv. sedací soupravy. Na trhu se velice rozmohly a staly se velmi oblíbenými. Můžete si zvolit sedací soupravu od moderního stylu, přes rustikální až po ten nejklasičtější, dále si můžete vybírat mezi různými rozměry, barevným provedením a materiálem. Dnešní doba Vás opravdu zahrnuje vším, že si každý z nás prostě musí vybrat.

Avšak nedejte pouze na to, co se teď kupuje, ono totiž není vůbec důležité, zda si do obývacího pokoje pořizujete pouze křesla, nějaké pohovky, taburety nebo rovnou sedací soupravy. Ne, záleží pouze na tom, aby Váš obývací pokoj skýtal prostor, kde se usadíte Vy i Vaši známí, to prostě nesmí chybět. Ba naopak, trh nabízí i širokou škálu výběru různých křesel pro obývací pokoje. Klasická čalouněná křesla, křesla do tvaru tzv. ušáku, relaxační křesla, houpací křesla, ratanová křesla nebo pohupující křesla. Dnes si vybere každý dle vlastního vkusu.

Dalším bodem na seznamu při vybavování obývacího pokoje je konferenční stůl. Když pozvete hosty na návštěvu, první, čeho si skutečně všimnou a o čem budou určitě vyprávět je obývací pokoj, který by měl kopírovat Vás samotné. Potom je usadíte do pohodlné pohovky či křesla a přitom se jich optáte, co si dají k pití, a přinesete připravené pohoštění. Ale to vše musíte někam postavit, odložit. K tomu slouží konferenční, odkládací nebo servírovací stolky.

Servírovací stolky jsou většinou na kolečkách, lze s nimi tedy popojíždět po pokoji i mezi nimi. Odkládací stolky můžete umístit prakticky kamkoliv do obývacího pokoje i jinam, podle toho, kde budou užitečné a využívané. Za to konferenční stolky mají své ctěné místo před sedací soupravou či pohovkou. Slouží pro odkládání pití i jídla, pro odložení novin, ovladačů, mobilních telefonů, mísy s ovocem, svíčky, atp.  

Co vše obsahují obývací stěny?

Ano, obývací stěny mají svoji historii a jsou stále více využívány. Dříve se vyráběly a prodávaly převážně mohutné, velké obývací stěny. Dnešní trh nabízí především jednoduché, odlehčené stěny s možností variabilního rozestavění. Záleží pouze na vkusu, někdo dává přednost malému televiznímu stolku, na který postaví televizi, DVD přehrávač, skvěle mu ladí ke zbytku nábytku a je to. Ovšem existují podstatně obsáhlejší obývací stěny, které kromě televizního stolku obsahují prosklené vitríny, poličky, závěsné skříně, komody, knihovny, atp.

Co obývací stěna, to originál. V případě výběru obývacích stěn záleží především na prostoru v obývacím pokoji. Protože nejdůležitější je, aby pro obývací stěnu byl dostatečný prostor. Pak už můžete vybírat a kombinovat barvy a styl podle představ. Doporučujeme určitě pořídit si alespoň jednoduchou a malou stěnu, která oživí obývací pokoj a kompletně ho zútulní. Navíc do vitrín lze umístit výstavní kousky, případně na police květiny, atp.

Vše zařízeno, ale něco tomu stále chybí?

Máte vymalováno, vybraný a rozestavěný nábytek, ale stále Vám přijde, že obývací pokoj není úplně dokonalý? To bude tím, že obývací pokoj není pouze o nábytku. Ba naopak, nábytek tvoří pouze kostru celého pokoje, ale až doplňky ho zútulní, dodají mu osobitost, styl a design.

Konkrétně jde o vše, co zkrášluje pokoj. Tedy obrazy, stylové lustry, záclony a závěsy do vhodných barev, květiny, koberce a koberečky pod konferenční stůl, vázy, svíčky, fotografie, knihy, porcelán, atp. Každý z nás má rád něco jiného.

Teprve poté se můžete usadit do nové sedací soupravy, odložit si skleničku na nový konferenční stolek a zadívat se na obývací stěnu plnou nejrůznější doplňků a říct, že přesně takto jste to chtěli.

Lucie Dortová