Úvodní stranaMagazínDětské pokojeJak vybrat šatní skříň?

Jak vybrat šatní skříň?

Jak vybrat šatní skříň?
14.04.2015
Není možné zařizovat interiér a nepořídit si alespoň jednu šatní skříň. Proč? Tak, rozhodně kvůli celkovému designu, který jakákoliv skříň vytvoří v dané místnosti, kam ji umístíte. Skříň spolu s dalším nábytkem vytvoří dojem spokojeného obydleného domova, a to již na první pohled. Ale nejen kvůli tomu jsou skříně tak oblíbené. Důležité jsou i jejich praktické vlastnosti, díky kterým získaly šatní skříně statut nepostradatelné.

Jsou vhodné prakticky do jakékoliv místnosti – do ložnice, do dětského pokoje, do pracovny, do chodby a šatny, do obývacího pokoje. A právě podle místnosti, kam hodláte skříň postavit, musíte zvolit i správný typ a provedení skříně.

Rychlé řešení pro výběr šatní skříně


Velká a prostorná skříň do ložnice

Na trhu existují tzv. sestavy do ložnice, které lze pořídit a obsahují kromě jiného i šatní skříň. Výhodou těchto sestav je dodržení stejného stylu, designu i barevného provedení jako zbytek nábytku v ložnici. Tedy postel, noční stolky, komoda i šatní skříň jsou sladěny do jednoho a společně tvoří příjemnou kompozici stylu a barvy.

Samozřejmě si můžete skříň pořídit i samostatně. Dbejte ale na prostor, který je ve Vaší ložnici vyhraněn pro skříň a též na zbylý nábytek v ložnici – především na jeho barvu a materiál, protože skříň musíte sladit se zbytkem, aby to ve Vaší ložnici nevypadalo jako na výstavišti všech možných stylů, materiálů a barev. Tedy např. pokud spíte na posteli vyrobené z přírodního masivu, např. borovice, vybírejte skříň z borovicového masivu. Skříň musí do ložnice zapadnout.

Zároveň musí splňovat praktické vlastnosti. Ideální skříní do ložnice je tzv. kombinovaná. To znamená, že obsahuje police, kam lze poskládat většin oblečení Vás i Vašeho partnera a zároveň šatní tyč, na kterou rozvěsíte zbytek oblečení, kterému při složení do malých polic hrozí pomačkání, např. saka, košile, kalhoty, obleky, atp. Nesmíme zapomenout na několik šuplíků, do kterých lze ukládat spodní prádlo.

V případě, že si ukládáte veškeré své oblečení Vy i Váš partner do skříně právě v ložnici, je naprosto nezbytné pořídit si velkou (na výšku i šířku min. dva metry) a prostornou skříň. Pokud potřebujete ušetřit nějaké místo, doporučujeme perfektní vymoženost – šatní skříně s posuvnými dveřmi doleva, doprava, ušetříte tedy prostor pro otevírání dveří. Skříně do ložnice jsou častokrát navíc zpestřeny praktickým zrcadlem, které ocení nejen ženy.

Barevné skříně do dětského pokoje

Ano, i do dětského pokoje je zapotřebí pořídit šatní skříň s úložným prostorem. I Vaši nejmenší a nejmilovanější mají spoustu oblečení, hraček a jiných věcí, které potřebujete uložit a skrýt před zraky ostatních.

Tyto dětské skříně se o tolik neliší od skříní do ložnice či chodby, avšak jejich rozměry by měly být menší, aby lépe vyhovovaly i menším uživatelům a zároveň vyrobeny ze zdravotně nezávadných materiálů, např. z masivu.

Velkou změnou oproti ostatním šatním skříním je jejich barevné provedení. Některé lze pořídit jako součást dětské sestavy nábytku, tedy do stejných barev i provedení jako zbývající dětský nábytek jako např. stůl, postel, police, atp. Někteří však dávají přednost koupi samostatné dětské skříni. Zde je důležité mít na paměti, že děti milují barvy, čím více je nábytek barevnější, tím lépe. Udělejte jim tedy radost.

Klasika do předsíně

Do předsíně pořizujte tzv. předsíňové stěny, ať již v sestavě nebo samostatně zakoupením jednotlivých částí. Každá předsíň by měla obsahovat botník, věšáky, zrcadlo, polici pro odložení maličkostí, lavici pro usazení a šatní skříň. Ta nemusí být co do rozměrů tak velká jako skříň v ložnici, ale ani ne tak malá jako dětská skříň. A k čemu slouží?

Tak v prvé řadě do ní můžete uschovat, až úplně nahoru, věci a oblečení, které používáte jednou za rok – zimní bundy, věci na hory, atp. Za druhé do ní zavěšujete a odkládáte bundy, šály, saka a kabáty při příchodu domů. Skryjete tak spoustu oblečení před zraky všech.

Do předsíně se hodí klasický styl – např. masivní dřevo nebo lamino. Na šatní skříň v předsíni se nekladou tak důrazné podmínky co do designu a stylu jako např. na skříně v ložnici. Hlavně, aby měla úložný prostor, šatní tyče na ramínka, popř. poličku. Také doporučujeme pořídit co do materiálu, tak barvy, shodnou s ostatním nábytkem v předsíni.

Skříně by měly ladit ke zbytku nábytku v místnosti barvou, materiálem i stylem, dále by měly být bytelné a prostorné přesně podle toho, co do nich potřebujete uschovat. Vybrat si můžete policové nebo tyčové, pro náročnější uživatele kombinované s posuvnými dveřmi pro úsporu prostoru, se zrcadlem, se zásuvkami, z levnějšího lamina nebo dražšího masivu a kovu nebo v kombinaci více materiálů. Dnešní trh nabízí pro každého to pravé.

Lucie Dortová