Úvodní stranaMagazínKuchyněJak zařídit kuchyň?

Jak zařídit kuchyň?

Jak zařídit kuchyň?
21.05.2015
Vybavení celé kuchyně si nepořizujete každou sezónu. Správně a vkusně zařízená a sestavená kuchyně by Vám měla vydržet několik desítek let, dokud se Vám neokouká. Neměli byste tedy podceňovat plánování, výběr i pořizování kuchyňské linky, spotřebičů, kuchyňského nábytku, doplňků a dalších nezbytností. Věnujte vysokou pozornost každému detailu a budete spokojeni.

Pokud si stavíte dům nebo kompletně rekonstruujete, mějte na paměti, že než začnete, potřebujete nejdříve plány, jak má kuchyně vypadat. Nesmíte začít plánovat kuchyňskou linku a celé uspořádání Vaší kuchyně poté, co již máte vybudované přívody a odvody vody, elektriku i plyn. Tehdy už moc prostoru pro kreativitu a fantazii není.

Jiný případ samozřejmě vzniká ve chvíli, kdy pouze vyměňujete starý nábytek, opotřebovaný a okoukaný, za nový, neokoukaný, stylový. Tehdy stačí pouze vybírat a pořizovat.

Rychlé řešení pro zařízení kuchyně

·         Kuchyňské linky

·         Židle do kuchyně

·         Kuchyňské stoly

·         Jídelní sety

Malý či velký prostor?

Správné využití prostoru je základem pro zařízení kuchyně. Pokud se můžete pyšnit velkým prostorem pro kuchyni, budete mít spousty úložného prostoru pro nádobí, pro potraviny a jiné doplňky a spotřebiče. Také si jistě pořídíte velkou chladničku, dvě trouby, atp. Není ani tak důležité, zda vaříte každý den nebo dvakrát do týdne. Zbytek nevyužitého prostoru použijte pro zřízení jídelního koutku se stolem a židlemi. Můžete zvolit i barový pult s barovými židlemi, dnes tuto možnost využívá spousta lidí.

Lidé s malým prostorem, např. v menším bytě, musejí více dbát na praktičnost, aby měli vše potřebné po ruce a nic jim při vaření a přípravě jídel nescházelo. Nemůžete se samozřejmě tolik odvázat při výběru, protože Vám to malý prostor nedovoluje, ale neznamená to, že budete mít o něco horší kuchyni než ti s velkým prostorem.

V každém případě ale dbejte na dostatečný prostor kolem sebe při vaření a přípravě pokrmů.

Jak správně uspořádat kuchyň?

Malý nebo velký prostor - v obou případech, pokud je prostor špatně využit a nábytek špatně uspořádán, můžete ztrácet čas pobíháním s potravinami sem a tam, může Vám nábytek všude překážet, atp. Jak to?

V každém případě si potřebujete ušetřit čas, zjednodušit práci a zefektivnit vaření a přípravu pokrmů na maximum, povím Vám jak na to. Většina odborníků, zabývajícími se uspořádáním kuchyně, se shodují na následujícím vzorci zleva doprava pro praktičnost v kuchyni. Jako první by mělo být skladování potravin, např. ve spížové skříni a chladničce, hned za tím plocha pro odložení a připravení potravin před zpracováním, pak přichází dřez a myčka pro opláchnutí potravin a následuje pracovní plocha pro chystání a přípravu jídel a pokrmů, na kterou navazuje kout pro vaření se sporákem, troubou, popř. mikrovlnnou troubou, atp.

Samozřejmě je důležité mít kolem sebe prostor, dostatečně i úložný prostor pro uložení veškerého nádobí, spotřebičů, potravin, atp. Správné rozestavení nábytku a kuchyňské linky Vám nejen ušetří čas při vaření a posléze i při úklidu, ale zároveň se Vám v kuchyni bude příjemně pobývat a budete se do ní rádi vracet.

Jídelní sestavy - ano či ne?

Určitě! Kde jinde byste chtěli konzumovat připravená jídla a pokrmy? Pokud nemáte samostatnou místnost nazývanou a uspořádanou jako jídelna, pak se do kuchyně, samozřejmě podle prostoru, pořizuje jídelní či barový set.

Barové pulty a stoly spolu s barovými židlemi si lidé pořizují do domácností teprve krátký čas. Standardně jste vídali barové židle pouze v komerčních prostorech, např. bary, restaurace, atp. Dnes hrstka z nás zjistila, že bary a barové židle se perfektně hodí i do bytových prostor. Tato skutečnost se rozšířila dál a dnes se jedná o novinku, která se krásně vyjímá nejen v moderně zařízených bytech. Barový pult se pyšní další výhodou – lze ho příjemně využívat při vaření a přípravě pokrmů nebo na něj odkládat nádobí, atp.

Klasikou většiny domácností však stále zůstávají jídelní židle a stoly. Pokud disponujete malým prostorem lze pořídit tzv. rozkládací stůl, který rozložíte v případě potřeby na větší rozměr, ale při složeném stavu Vám moc místa nezabere. V případě, že máte opravdu hodně malý prostor, lze tento problém vyřešit formou rohové lavice a malého stolku.

Jídelní sestavy se nejčastěji vyrábějí především ze dřeva, z kovu, z plastu, ale i z přírodního ratanu a nebo v kombinaci. Pokud jste si pořídili kuchyňskou linku a doplňky z masivu, je nutné udržet stejný styl i na jídelní set a tedy zvolit masivní dřevo.  Židličky lze zvýraznit čalouněním v různých barvách a motivech hodících se do Vaší kuchyně. Masiv lze mořit do spousty různých barev a lze ho tedy barevně sladit s kuchyňskou linkou.

Někteří dávají přednost odlehčenému plastu, který je velmi snadný na údržbu a oproti masivnímu dřevu i finančně méně náročný. Vybírat můžete z nepřeberného množství různého barevného provedení. Další možností jsou celočalouněné židle s velkým výběrem různých potahových látek, ekokůží, pravé kůže, atp.

Ať si vyberete jakýkoliv materiál, při výběru dbejte na zařízení celé domácnosti, nejen kuchyně. Jídelní set se Vám musí hodit barevně i stylově do celé domácnosti.

 

Při dodržení základních rad a pravidel pro správný výběr kuchyňského nábytku docílíte kvalitního, praktického a stylového zařízení, kde se Vám bude vařit jedna radost.

Lucie Dortová